Velykų simboliai

VelykosVisi žinome, kokia šventė yra Velykos, ką jos reiškia. Bet kodėl švenčiame būtent šitaip? Iš kur kiškelis, kodėl margučiai? Šis straipsnelis – tai ilgo ir išsamaus atsakymo, kurį išklausyti dažnas neturime laiko, santrauka. Tinka skubantiems!

  Ką simbolizuoja Velykos?

Ne vieno Velykų papročio prasmę ir tikrąją reikšmę nusinešė laikas. Tačiau žinoma, kad šie papročiai kilę ir iš ikikrikščioniškų religijų, ir iš pačios krikščionybės. Šiaip ar taip, visi jie skirti pasveikinti pavasarį, kuris žymi atgimimą. Priklausomai nuo tikėjimo, žmonės skirtingai švenčia Velykas. Krikščionys Didįjį Penktadienį mini kaip Jėzaus mirties, o Velykų Sekmadienį – jo prisikėlimo dieną.

  Kas tas Velykų kiškelis ir kodėl kiaušiniai?

Šiais laikais ne vienoje šalyje Velykų rytą nubudę vaikai randa kiškio jiems paliktus krepšelius su saldainiais. Taip pat jis būna pernakt paslėpęs vaikų jau anksčiau tą savaitę išmargintus kiaušinius, kurių šie ieško po visus namus ir sodą. Kodėl būtent kiškis? Ogi todėl, kad kiškiai ir triušiai atsiveda daug mažylių. Dėl to jie tapo vaisingumo simboliu. Paprotys ieškoti margučių atsirado dėl vaikų tikėjimo, esą kiškiai deda kiaušinius žolėje. Romėnai tikėjo, kad bet kokia gyvybė kilusi iš kiaušinio. Krikščionys kiaušinius laiko gyvybės sėklomis, todėl jie yra savotiškas Jėzaus Kristaus prisikėlimo simbolis. O štai kodėl kiaušinius marginame – dabar sunku pasakyti. Žinoma, kad jau senovės Egipte, Romoje, Graikijoje ir Persijoje kiaušiniai buvo dažomi pavasario švenčių progomis. Viduramžių Europoje dekoruoti kiaušiniai buvo įteikiami dovanų.

  Margučių ridenimas

Lietuvoje, taip pat kaip ir daugybėje kitų Europos šalių, Velykų rytą vaikai ridena kiaušinius. Kai kur tiesiog nuo kalvų, kai kur – specialiai pasigamintais loveliais. Šis žaidimas siejamas su akmens nuridenimu nuo prisikėlusio Kristaus kapo. Emigrantai iš Britanijos šį paprotį atnešė ir į Naująjį Pasaulį.

Parengta pagal http://inventors.about.com/

Velykos švenčiamos sekmadienį tarp kovo 22 ir balandžio 25.

Su švente!

L ir A iš LA 🙂

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Šventės ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s